O krmeníDoplňková krmná směs pro alpaky a lamy s minerálně-vitamínovým doplňkem, vyrobeným speciálně pro tuto kategorii zvířat.


Dr. Norman Evans

“Krmit je snadné, ale poskytnout výživu, která pomůže organismu k udržení zdraví a normální produkce je práce, vyžadující ochotu, vůli a znalosti.“
Dr. Norman Evans, Kentucky, USA, veterinární lékař,specializující se od r. 1986 na nemoci lamovitých, způsobené nesprávnou výživou.

Proč poskytovat lamovitým jakýkoliv výživový doplněk, když ve své původní domovině se živí pouze pastvou, která je navíc dostupná jen pár měsíců v roce? To je nejběžnější dotaz nových chovatelů.

Stručně zodpovězeno, právě proto, že podmínky, které alpačkám poskytujeme my, jsou naprosto odlišné od jejich domoviny.

Náhorní pláně a horská údolí jihoamerickeho Altiplano nejsou ovlivněny průmyslovými spady či intenzivním zemědělským hospodařením jako jsou naše oblasti. To následně ovlivňuje skladbu půdy a množství živin, které se dostanou do rostliny. Tak např. nezbytné stopové prvky jako selén či kobalt trpí tzv. „ředícím faktorem“, což znamená čím rychlejší je růst pastvy, tím méně prvku přestoupí z půdy do rostliny.

Dále různé minerály tvořící běžnou součást hnojiv mají blokující účinek na vstřebávání důležitých mikroprvků trávicím systémem přežvýkavců. Takže je možné, že ta „chudičká pastva“ jihoamerického Altiplano ve skutečnosti poskytuje lamovitým mnohem zdravější výživu pro normální funkci organismu než jim dodá námi nabídnutá „bohatá“pastva.

Dalším faktorem je pak stres. Je všeobecně známo, že lamovití trpí stresem, mnohdy se při pitvě prokáží žaludeční vředy. V našich podmínkách se nelze stresorům vyhnout, např. nová zvířata ve stádě, přesuny při prodejích nebo lidé, narušující zonu komfortu zvířete. Stres negativně ovlivní imunitní systém a organismus pak následně nezvládne napadení vnějšími či vnitřními parazity nebo viry, bakteriemi či prvoky.

Imunitní systém alpaky obvykle dozrává až mezi 13-15 měsícem věku, takže odstavená mláďata jsou obzvláště ohrožena různými patogeny z okolí. Správnou výživou lze podpořit imunitní systém a pomoci tělu potlačit vliv těchto patogenů.

Výživový doplněk tedy nevyřeší veškeré zdravotní problémy, ale měl by pomoci našim alpačkám a lamám spokojeněji a zdravěji přežívat v našich podmínkách. Složení doplňkové krmné směsi je vytvořeno na základě celosvětových vědeckých poznatků ohledně výživových potřeb lamovitých, dále srovnáním složení některých amerických a novozélandských krmných směsí pro lamovité a navíc je přizpůsoben českým podmínkám.

Před zahájením krmení novou doplňkovou krmnou směsí byly u 22 alpak odebrány vzorky krve na stanovení mikro a makroprvků a po určitém období krmení budou krevní testy zopakovány.


Za spolupráci na sestavení a následné relizaci doplňkové krmné směsi pro alpaky a lamy bych ráda poděkovala všem, kteří se na tomto nelehkém úkolu podíleli.

Nejprve paní MVDr. Tanie Husákové, která navrhla hodnoty doplňkové krmné směsi vhodné pro krmení alpak a lam v naších podmínkách. Vycházela ze svých 15 letých zkušeností s chovem, výživou a veterinární péčí o alpaky a z Kurzu o výživě, zvláště minerální, které získala při svém působení na Novém Zelandu. Významně se podílela i na sestavení výsledné doplňkové krmné směsi.

Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně se významnou měrou podílela na monitoringu zdravotního stavu u vybraných zvířat.

Dále pracovníkům firmy MIKROP ČEBÍN a.s., kteří nám pomohli při specifikaci minerálně-vitamínového premixu a uvedli ho do výroby.

V neposlední řadě firmě Sehnoutek a synové, v.o.s. Voleč u Bohdanče, kteří mají odborné znalosti o výrobě a technologii, na které je možné potřebnou směs vyrobit. Firma zajišťuje i distribuci.


Složení krmení firmy Sehnoutek a synové v.o.s.

Doplňková krmná směs pro Alpaky, Lamy

Použité suroviny:
Úsušky píce vojtěšky, oves setý, kukuřice, slunečnicový extrahovaný šrot, lněné semeno, sojový extrahovaný šrot toustovaný, uhličitan vápenatý, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan vápenatý monohydrát, Vit. A, D3, E, síran měďnatý pentahydrát CuSO4.5H2O.

Deklarované jakostní znaky:


Krmný návod:
Alpaky základní krmná dávka 300 g na 50 kg živé váhy, v době březosti a laktace 350g-450g na 50kg živé váhy.
Lamy základní krmná dávka 350-400 g na 100 kg živé váhy, v době březosti a laktace 450-600 g na 100 kg živé váhy.
Minimální trvanlivost: 4 měsíce
Hmotnost: 25 kg