Aktuality

Zásobníček na seno

Zásobníček na seno
Zásobníček na seno
Zásobníček na seno

Konečně jsem objevila zásobníček na seno, který je vyhovující pro alpačky. Velmi dobře se jim seno přijímá a vzniká nepatrný rozhoz.Letní krmná směs

Krmná směs pro lamy a alpaky - alternativa LETNÍ - vyrábí firma Sehnoutek a synové ve Volči - tel.776 356 038, 608 203 678.


Zimní krmná směs

Krmnou směs pro lamy a alpaky začala firma Sehnoutek a synové ve Volči vyrábět od konce listopadu ve variantě ZIMNÍ.Příběh malé Rozinky

Rozinka

Děkuji paní doktorce Husákové, která se mé malé Rozince věnovala a považovala za zajímavé, možná i přínosné pro chovatele o rozčarování Rozinky z příchodu na tento svět napsat.

Rozinka se narodila mámě Popelce dne 12. 8. 2010 v 5.30 ráno. Majitelka Elen při kontrole alpaček v 6 ráno objevila malé alpačátko už čiperné a chodící, jen z něj ještě visely zbytky zárodečných blan. Malá začala velice rychle zkoumat svět kolem sebe a malá ohrádka s maminkou jí brzo přišly nudné. Takže prolezla mezi latěma plotu a vyrazila mezi další holky alpaky, patrně aby se seznámila i s tetičkama. Vlastní máma jí zajímala ze všech nejmíň a také Popelka nevěděla přesně, co si se svým prvorozenečkem počít.

Rozinka

Když jsem v poledne coby veterinář obě holky kontrolovala, byly naprosto v pohodě, Popelka měla nalité vemínko, ze všech 4 struků se mi podařilo oddojit mlezivo, ale Rozinka naprosto neměla zájem. Pořád ji mnohem víc zajímal svět kolem než vlastní máma a když jsme ji přisunuly pod trpělivou Popelku, tak se bránila i malým kopnutím! Energie měla až moc, srdíčko i plíce naprosto v pořádku, všechny dolní řezáčky prořezány a když jsem jí vsunula do tlamičky prst od mléka, pevně ho uchopila, takže vše bylo vpořádku, ale o mámino vemínko nejevila nejmenší zájem.

Daly jsme jí pár hodin času „ať si příroda pomůže, přece musí dostat hlad“ a další kontrola byla po 2 hodinách. Malá byla stále velmi čiperná, teplota 38.9 C, srdíčko pravidelné, 116 tepů za minutu, normální hydratace, prostě vše normální kromě toho, že jí vůbec nezajímalo jít hledat zdroj výživy k mamince. Přitom hodná Popelka trpělivě stála, nechala se opět dojit, ale malá se naprosto vzpírala každému pokusu přistrčení k vemínku. Přitom ale zkoušela cucat žlab, mlaskala, opětovné vyšetření tlamičky a sacího reflexu neukázalo žádnou vadu. Popelku jsme tedy oddojily, smíchaly mlezivo s roztokem 5% glukozy a stříkačkou to malé vpravily do tlamičky. Chvilku polykala radostně, pak už jí to moc nebavilo, tak dostala zase pauzu a já jsem po dalším vyšetření, kde opět bylo vše v pořádku, odjela. S nadějí že přece ta malá musí začít pít, až dostane hlad!

Rozinka

Ale nezačala ani večer, takže jsem telefonicky instruovala majitelku, jak připravit „energetický“ nápoj, použily jsme inj. roztok glukozy (40 ml) a k tomu mléčnou nahrážku Miktel Ovis (rozmícháno a doplněno vodou do 100 ml) a malá byla krmena stříkačkou co 3 hodiny. Žaludek těchto mrňousků je malinký, takže maximálně lze podat jednorázově 50ml, pokud je to krmení trošku „násilné“.

Jenže ani po větší noční pauze si nedala říci, o mámu jako zdroj mléka nejevila zájem, a začala slábnout. Rozhodli jsme se pomoci trošku násilím, z Pardubic přijel kolega veterinář, který Popelku položil a malá byla násilně přitlačena ke struku - vše marno. Přitom vše ostatní bylo v pořádku, bylo to k zoufání, neboť po 24 hodinách od porodu by přece v přírodě musela buď začít pít sama nebo...???

Rozinka

A tak majitelka dále míchala směs oddojené kolostrum-glukoza a k tomu Colostran a mrňouse krmila co 3 hodiny, malá pokaždé vypila 50-70 ml směsi a velký úspěch byl, když odpoledne vzala do tlamičky dudlík od láhve. Mámu coby zdroj mléka stále ignorovala, tedy ještě ve 23.00 se dala krmit. Pak dostala větší pauzu, protože už docházely síly majitelce a ejhle! Při kontrole ve 4 hodiny ráno drobeček stál u mámy a pil sám. A od této chvíle bylo vče naprosto v pořádku, Rozinka přibírala asi čtvrt kila denně, přesně tak, jak je psáno a vůbec se chovala vzorně. Popelka je také vzorná máma a dík její trpělivosti jsme celou akci zvládli a navíc máme vzácný vzorek prvního mleziva ještě před napitím mláděte. Rozbor tohoto vzorečku a dalšího pak 5. den po porodu plus vzorečky mleziva a mléka další vzorné dárkyně lamy Cindy majitelů Benešových by pak měly pomoci všem dalším chovatelům, kteří budou mít problémy s mláďátky a budou potřebovat nahradit lamí mléko.

Ale nechce se mi věřit, že by si Rozinka vymyslela celou akci proto, abychom měli vzácné vzorky mleziva!